Ozobot evo

Co umí Ozobot evo?

Ozobot evo

Co je v krabici?

 • 1 Ozobot evo
 • 1 Oboustranný hrací plán
 • 1 OzoSkin ochranný silikonový potah
 • 4 Ozobot fixy černá, červená, zelená a modrá
 • 1 ochranný pytlík (není příliš praktický, Ozobot se v kapse nebo zavazadle může při náhodném tlaku zapnout)
 • 1 USB nabíjecí kabel
 • Rychlé instrukce

Tipy a triky

následující text zpracovala Ing. Miluše Sedláčková

Před nákupem

– sehnat tablet nebo mobil s co největším displejem a to s iOS 7.0+ nebo Androidem 4.0+. Pod Windows nejede!

Po nákupu

  1. nabít
  2. připojit k tabletu:
   1. stáhnout si na tablet aplikaci Ozobot Evo
   2. založit si účet v této aplikaci – není to nezbytné, ale vřele doporučuji, pod tímto účtem se pak hlásí (“evidují”) všechny Eva a získají další doplňkové funkce
   3. mít povolené Bluetooth a být na wifi
   4. zapnout Evo a otevřít aplikaci – postupovat krok za krokem (pokud už přihlašujete Evo poněkolikáté, lze modré tříkrokové přihlašovací okno zavřít – zůstane rozjetá základní obrazovka aplikace, kde vidíte, zda se Evo připojuje nebo ne)
   5. připojené Evo svítí zeleně na tabletu dole uprostřed a u obrázku na řádku se netočí připojovací symbol, Evo robot čeká na pokyny, blikne taky zeleně
  3. na tabletu klikněte na obrázek připojeného Eva
   – ten menší na řádku (dole uprostřed ten velký jen kývne) – objeví se vám další info – především stav baterie.
   Settings:
   More Info

     Nahoře vidíte aktuální stav firmware – po nákupu je to 1.1 a hned nabízí upgrade – určitě upgradujte a se vším souhlaste – zabere to cca 5-10 minut a opravdu mějte předtím Evo nabité.
     Mute Evo – vypnete u Eva zvuky
     Classroom Mode – po zaškrtnutí vypne (omezí) u tohoto Eva triky – tedy mód “Následuj mne” a Evo lépe vidí čáru a jede po ní
     Brightness – doporučuji snížit jas Eva – vydrží déle nabité

   Calibrate – mějte připravený papír s černým kolečkem na kalibraci nebo druhý tablet nebo monitor s bílým kolečkem – pokud chcete kalibrovat, nedoporučuji zkoušet držet zmáčknuté zapínací tlačítko a čekat na bílou barvu – v podstatě se mi to takto nikdy nepodařilo. Vždy zapnout kalibraci na tabletu a hned plácnout Evo na příslušné kalibrační kolečko někde jinde.

   Ownership – při prvním použití nabízí zapsání jména Eva, u pojmenovaného nabízí odebrání Eva ze zaregistrovaného účtu. (Pozn. Při kalibraci zmáčknutím zapínacího tlačítka cca po 2 sekundách blikne bíle a škubne motorky = rovná encodery a pak se položí na kalibrační podložku).

   Rename (přejmenování) – opravdu si každé Evo pojmenujte – ideální je jména napsat fixem Evám na hlavičky. Na tabletu se jméno změnit dá, fix se čistí hůře.

   Connect × Disconnect – lze nastavit automatické připojování Ev, která jsou zapnutá, pokud to není, občas je nutné kliknout na obrázek Eva a ručně “Connect”

Na tabletu máte úplně dole dvě základní nabídky.
Levý dolní roh:

Drive – umožňuje Evo řídit terčovým ovladačem (pokud si naráz připojíte více Ev, řídíte je všechny – všechny vykonávají stejný pohyb). Připojená a současně ovládaná Eva vidíte nahoře v liště – klikem lze dočasně odepnout Evo z ovládání.

    V další liště lze spustit krátké zvuky.
    V další liště lze měnit barevné schéma.
    Pak je prostor pro předem nahraný pohyb – vpravo nahoře vedle lišty s Evy je nahrávací tlačítko – po spuštění se nahrává veškerý pohyb.
    Pokud později chceme nahrávku spustit, klikněte na ni a počkejte cca 30 s, možná i déle, do minuty by se nahrávka měla spustit.
    Vpravo uprostřed je kostičkové tlačítko – přepnete se do nastavování barev pro jednotlivé diody.
    Tlačítko Z dá Evu pokyn k jízdě po čáře.

OzoLaunch – hra Golf – kdy nastavíte pomocí tlačítek směr a rychlost Eva, Evo položíte na startovací barvu a stisknete Start – Evo někam ujede a když skončí na cílové barvě, získáváte bod.Experience Pack a Play with code Ozoblockly – pdf soubor s úkoly ke stažení ze stránek http://ozobot.com

Funkce Avengers je k něčemu pouze tehdy, pokud máte speciální Avenger nástavec.

Pravý dolní roh:

Discover Color Codes – návod, jak pracovat a kde najít řídicí barevné kódy.

Get Inspired – tipy pro práci

Share your ideas – sdílené nápady

Voice and Sounds – lze si zde prohlédnout a vyzkoušet veškeré zvuky Eva, které máme k dispozici. Pokud jsou všechny zvuky šedé a nelze je spustit – vra’tte se do Settings/More info – s největší pravděpodobností na vás čeká nějaký upgrade. Až ho provedete, měly by zvuky fungovat.

Tento návod ke stažení v pdf