Ozo Sokoban

Sokoban (倉庫番 Sōkoban, skladník) je logická hra, ve které hráč posouvá bedny v bludišti a snaží se je umístit na vyznačené pozice. Bludiště je 2D mapa znázorňující rozmístění Sokobana, beden, zdí a vyznačených pozic. Není možné posouvat více beden naráz, vždy pouze jednu v daném okamžiku. Dále není možné za sebou bednu táhnout. Hra je většinou implementována jako video hra.1)

Bludiště Ozo Sokoban tvoří síť černých čar, kde je vyznačena startovní pozice a dále jsou označena místa pro bedny (např. Lego nebo Lego duplo kosty) červeně a cílová místa, kam mají být bedny umístěné zeleně.

Pro aktivitu Ozo Sokoban se hodí nárazník (odkaz na 3D model k vytištění najdete mezi DIY doplňky).

Ozobota je třeba programovat v prostředí OzoBlockly od 3. úrovně výš, protože je třeba využívat bloků pro sledování čáry. Pozor na náhodné rozhodování Ozobota na křižovatce, pokud není zadáno, kudy má pokračovat! A doporučuji na začátek programu dát čekání cca 3 sekundy, tedy čas na pohodlé zapnutí (dvojstisk) Ozobota a jeho umístění na startovní pozici.

Ke stažení v pdf

Stáhnout (PDF, 51KB)


1) Sokoban. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2017-03-31]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sokoban